Islamska zajednica u Crnoj Gori i Vlada Crne Gore potpisale Ugovor kojim se definiše uređenje međusobnih odnosa

Reis Rifat ef. Fejzić i premijer Igor Lukšić prilikom potpisivanja Ugovora
Reis Rifat ef. Fejzić i premijer Igor Lukšić prilikom potpisivanja Ugovora

Podgorica – Nakon intenzivne aktivnosti na polju definisanja međusobnih odnosa između Islamske zajednice u Crnoj Gori i Vlade Crne Gore, danas 30.01.2012. godine, u Vili Gorica reis Rifat ef. Fejzić i premijer Igor Lukšić pristupili su potpisivanju Ugovora koji definiše uređenje odnosa od zajedničkog interesa između Vlade Crne Gore i Islamske zajednice u Crnoj Gori.

Potpisivanju je prethodilo usvajanje teksta Ugovora, na sjednici Mešihata Islamske zajednice, održanoj 26.01.2012. godine, a istog dana je pomenuti tekst usvojila i Vlada Crne Gore na svojoj sjednici.

Reis Fejzić i premijer Lukšić
Reis Fejzić i premijer Lukšić

Ocjenjujući današnji dan istorijskim, reis Fejzić je nakon potpisivanja Ugovora naglasio da se ovim potvrđuje viševjekovni kontinuitet postojanja Islamske zajednice u Crnoj Gori.

On je rekao da je stepen ostvarenog kroz ovaj Ugovor, u relativno kratkom periodu zadovoljavajući, te da se njime i formalno priznaje islam kao vjera. Reis Fejzić je na kraju svog obraćanja  u svoje lično ime, u ime svojih saradnika, Islamske zajednice i svih muslimana u Crnoj Gori  izrazio zahvalnost premijeru Lukšiću na razumijevanju potreba muslimana ove države i njihovih specifičnih posebnosti.

Konferencija za štampu poslije potpisivanja Ugovora
Konferencija za štampu poslije potpisivanja Ugovora

Premijer Lukšić je nakon potpisivanja Ugovora između ostalog rekao:

“Crna Gora ovim sporazum dokazuje da ima šta da ponudi u svojim evropskim integracijama, država koja promoviše toleranciju i različite vrijednosti kao svoje bogatstvo koje joj povećavaju vrijednost u savremenom društvu.”

U nastavku objavljujemo kompletan tekst Ugovora, gdje isti možete preuzeti:

UGOVOR O UREĐENJU ODNOSA OD ZAJEDNIČKOG INTERESA IZMEĐU VLADE CRNE GORE I ISLAMSKE ZAJEDNICE U CRNOJ GORI – PDF – AGREEMENT

Date informacije takođe možete naći na sljedećem linku portala Vlade Crne Gore:

Potpisan Ugovor o uređenju odnosa od zajedničkog interesa između Vlade Crne Gore i Islamske zajednice

——————————————————————————————————————————————————-

GOVERNMENT AND ISLAMIC COMMUNITY SIGN AGREEMENT REGULATING MUTUAL RELATIONS

Reis Rifat Fejzić and Prime Minister Igor Lukšić
Reis Rifat Fejzić and Prime Minister Igor Lukšić

Podgorica, Montenegro (30 January 2012) – Prime Minister Igor Lukšić and Reis of the Islamic Community Rifat Fejzić signed the agreement regulating relations between the Government and the Islamic Community in Montenegro earlier today in Podgorica.

PM Lukšić described the event as a contribution to strengthening the constitutionally defined relations, as well as an additional incentive to promote Montenegro as a European country that cherishes tolerance and wealth of differences.

The signing of the agreement, as well as the similar treaties with the Jewish and Orthodox communities which are to be signed, are paving the way to defining the platform as a legal framework for adopting the law on legal status of religious communities and law on the restitution of property rights, PM Lukšić explained.

Reis of the Islamic Community Rifat Fejzić noted that this is a historical event for the Islamic Community, which makes Montenegro the only country of the region, other than Croatia, to have signed such an agreement.

Islam gained its legal status by the Constitution of the Principality of Montenegro in 1905 and the agreement signifies the continuity of the Islamic Community and the official recognition of the religion in Montenegro, Reis Rifat Fejzić remarked. (www.gov.me)

——————————————————————————————————————————————————-

KARADAĞ MÜSLÜMANLARININ HAKLI GURURU

Podgorica, Karadağ30.01.2012. tarihinde basınının huzurunda Türkiye Cumhuriye Diyanet İşleri Başkanlığı Koordinatörü M.Tevfik YÜCESOY´un da katılımı ile  Karadağ İslam Meşihat başkanı Rifat FEYZIÇ ve Karadağ Cumhuriyeti Başbakanı İgor LUKSIÇ Karadağ İslam Meşihatı ile Karadağda yaşayan müslümanları resmen tanıma ve kanuni güvence altına alan protokole imza attı.

Karadağ Cumhuriyeti Başbakanı İgor LUKSIÇ ve Karadağ İslam Meşihat başkanı Rifat FEYZIÇ
Karadağ Cumhuriyeti Başbakanı İgor LUKSIÇ ve Karadağ İslam Meşihat başkanı Rifat FEYZIÇ

Karadağ İslam Meşihatı başkanı Rifat FEYZİÇ´in   sabırlı istikrarlı ve kararlı mücadelesi semeresini verdi. Karadağ cumhuriyeti devletince resmen kabul edilen ve 30.01.2012 tarihi itibari ile yürürlüğe giren 25 maddelik  anlaşma gereğince Karadağ müslümanları  hem resmi olarak tanındılar hemde hak ettikleri hakları resmi güveceye alınmış oldular.

Karadağ Cumhuriyeti Başbakanı İgor LUKSIÇ imza törenince şunları vurguladı “bu anlaşma Avrupa ile entegrasyonun bir gereğidir aynı zamandan Karadağ cumhuriyetinin kendi ülkesi içindeki kültürel zenginliklere verdiği değerin  ve hoşgörü anlayışının ifadesidir.” dedi.

Karadağ İslam Meşihatı başkanı Reis Rıfat FEYZIÇ´te imza töreninde şunları söyledi:
“bugün  bizim için tarihi bir gündür insan haklarının gereği olan dini hakların resmi bir anlaşma ile tanınmış olmasından memnuniyetimizi ifade etmek isteriz. Karadağ Meşihatı ve Karadağda yaşayan müslümanlar Kardağ devleti için doğu ve batı arasında bir köprü özelliği taşımaktadır. Bizler asırlarcadır bu coğrafyada yaşamaktayız ve bizler hiçbir zaman şikayet eden problem çıkaran olmadık bilakis bu devlete olumlu katkılar sunduk. Bu anlaşma aynı zamanda bizim bu devletin bir parçası olduğumuzu göstermesi açısındanda önem arzetmektedir. Benzer anlaşma Hırvatistanda da mevcut olup Karadağ´da atılan bu adımla diğer ülkelere de örnek teşkil edecek bir anlaşma gerçeklemiş bulunuyor. Karadağ vatandaşları olarak bunun haklı gururunu yaşamaktayız.” dedi.

Anlaşmanın başlıca maddeler şunlarıdır.

Madde 6:
Karadağ İslam Birliği dini idarecileri  özgürce kendisi seçer . ( Müftü- Baş imam vb)

Madde 7:
Karadağ Devleti Karadağ vatandaşlarının dini yaşama ve ibadet özgürlüğünü garanti eder.
Amaçlarına uygun kullanıldıkları sürece dini mekanların dokunulmazlıkları vardır.

Madde 8:
İslam Birliği bünyesindeki din görevlisi herhangi bir suç işlemesi durumunda hukuki işlem öncesi İslam Meşihatı bilgilendirilir.

Madde 9:
Resmi tatiller dışında Karadağ müslümanlarının Ramazan ve Kurban bayramlarında üçer gün izin hakları vardır.
Cuma namazına gitmek isteyen müslümanlar Cuma namazı saatinde  işten muaf tutulacaklardır.
Sene başında bütün resmi kurumlara Karadağ İslam Birliğince İslami dini günler bildirilecek olup ilgili bütün kurumlar  bu tarihlerde öğrenci veya çalışan müslümanlara muafiyetler sağlamakla mükelleftirler

Madde 12:
Daha önce el konulan vakıf malları karşılıklı kurulacak komisyonlarca yapılacak tespit ve alınacak kararlar ile el konulan vakıf mallarınin Meşihata iadesi veya iadesi mümkün değilse bedelinin ödenmesi ile ilgili çalışma yapılacaktır.

Madde 14 :
Dinleri gereğince başlarını örten kadınlar yüzleri belli olması şartı ile başları örtülü olarak resim verme ve her türlü resmi belge alma hakkına sahiptirler. Başörtülü olarak devletin her türlü kurum ve kuruluşlarında çalışma ve hizmet alma hakları vardır ve hiçbir şekilde ikinci sınıf vatandaş muamelesine tabi tutulamazlar.

Madde 23:
Karadağ İslam Birliğinin çözemediği husularda Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı nihai hakem mercii kabul edilir.
Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığının sunacağı çözüm önerisi Karadağ devletine güvenli yolla iletir.

2 komentara na “Islamska zajednica u Crnoj Gori i Vlada Crne Gore potpisale Ugovor kojim se definiše uređenje međusobnih odnosa”

  1. HVALA ALLAHU STO NA CELU ISLAMSKE ZAJEDNICE CRNE GORE IMAMO LJUDE KOJE PREDVODI UVAZENI REIS FEJZIC,KOJI SHVATAJU ISLAM U VREMENU U KOJEM ZIVIMO I SHODNO TOME MUDRO I PRONICLJIVO OBAVLJAJU SVOJ POSAO CI JE GLAVNI IMPERATIV:CINITI DOBRO I ODVRACATI OD ZLA.NEPRAVDE JE UVIJEK BILO,NADA U BOLJE MORA DA POSTOJI I SAMO ISKRENIM DJELOVANJEM,RADOM I STRPLJIVOSCU BEZ LICEMJERSTVA U MEDJU LJUDSKIM,NACIONALNIM I VJERSKIM ODNOSIMA MOGU SE OSTVARITI ZELJE I IDEJE O BOLJEM ZIVOTU,NAPRETKU,RAZVOJU I PROSPERITETU SVIH GRADJANA CRNE GORE PA I CITAVOG REGIONA.NADAM SE DA CE UGOVOR KOJI SU POTPISALI ISLAMSKA ZAJEDNICA I VLADA CRNE GORE BITI DOBRA PODLOGA ZA IZGRADNJU CVRSTOG TEMELJA KADA SU U PITANJU PRAVA I STVARNOG PRAKTICNOG OSTVARIVANJA I UNAPREDJIVANJA TIH PRAVA LJUDI ISLAMSKE VJEROISPOVIJESTI U CRNOJ GORI,I NE ZELIM DA SUMNJAM U DOBRE NAMJERE OBIJE STRANE POTPISNICE,BOG JE UVIJEK NA STRANI ONIH KOJI SE DOGOVARAJU I POSTUJU UGOVORE STOGA MOLIM NJEGA UZVISENOG DA NAM PODARI SVIMA SNAGE DA SE MEDJUSOBNO STO BOLJE RAZUMIJEMO I SHVATIMO,VJERSKO UBJEDJENJE JE LICNA STVAR SVAKOG COVJEKA A POTREBA DA ZIVIMO JEDNI PORED DRUGIH NAM JE ZAJEDNICKA.

    Komentariši

Komentiraj

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.